Erasmusprojekt
Entrepreneurship and Employment in Europe

Kungsgårdsgymnasiet har beviljats medel för ett nytt Erasmusprojekt som heter “Entrepreneurship and Employment in Europe”, förkortat EEE. Projektet pågår under läsåren 2018/19 samt 2019/20 och bekostas av EU.
Projektet handlar om entreprenörskap och jobb i Europa. Vi samarbetar med skolor i Norge, Italien, Spanien och Portugal (Azorerna). Första veckan i oktober var tre av våra lärare på Azorerna för att tillsammans med lärarna från de andra länderna planera projektet i detalj.
Under det första året kommer sju elever från Kungsgård att resa till Villarrobledo i Spanien nu i november. Där ska de samarbeta med elever från alla fem deltagande länder. I april nästa år kommer tjugofyra elever och åtta lärare från partnerskolorna till Norrköping och någon gång under nästa läsår reser vi med sju elever till Azorerna.